Reportaż ślubny pełen uczuć – ceremonia ślubna, największe emocje

3 lutego 2022

DOJAZD I WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA

Po Błogosławieństwie nie spieszcie się do Kościoła, abym na spokojnie mogła dojechać na miejsce ślubu, wykonać kilka ujęć np. pustego Kościoła, dekoracji. Często fotografując śluby spotykam się ze pustymi miejscami w Kościele (głównie początkowe ławki blisko ołtarza). Poproście rodziców oraz najbliższych gości, aby zajmowali miejsca jak najbliżej ołtarza – tutaj pamiętając, że rodzice zajmują pierwszą ławkę. Bardzo ważne jest wejście do Kościoła – w niektórych parafiach ksiądz wychodzi po Parę Młodą następnie Wy podążacie za nim w kierunku ołtarza. Bardzo pięknie wygląda wprowadzenie Panny Młodej przez ojca (dziadka, ojca chrzestnego), podczas gdy przyszły mąż czeka pod ołtarzem. Wybór należy do Was. Starajcie się w trakcie ceremonii uczestniczyć duchem ale też i ciałem. Mile widziane są gesty – ukradkowe spojrzenia, trzymanie się za ręce. Takie zdjęcia na pewno dodadzą uroku całemu reportażowi. Nie szukajcie wzrokiem fotografa, nie musicie też patrzeć prosto w obiektyw. Uśmiechajcie się – to nie czas na grobowe miny i stuprocentową powagę.

Dla dobra zdjęć podczas wejścia do Kościoła, gdzie wprowadza Was ksiądz zostawcie dosyć sporą przestrzeń i puśćcie księdza przodem, tak by Was nie zasłaniał. Zawsze ujęcia z wejścia do kościoła są bardzo efektowne i szkoda by było, aby rolę pierwszoplanową odegrał ksiądz. Idźcie powoli i nie patrzcie pod nogi. Dobrze, aby krzesła świadków były ustawione lekko do zewnątrz, a nie bezpośrednio za Wami. To pozwoli na zrobienie zdjęć nie tylko Wam ale i świadkom oraz umożliwi swobodniejsze przemieszczanie się.

Wskazówka: Pewnie wyda Wam się to zabawne, ale to często jedno z pytań przed wejściem do Kościoła. Po której stronie siedzi Panna Młoda? Panna Młoda siedzi po prawej stronie

PRZYSIĘGA – NAJWIĘKSZE EMOCJE

Na ile to możliwe poproście wcześniej rodzinę i znajomych aby nie krążyli po kościele z telefonami i kamerami, w końcu nie po to ich zaprosiliście. W trakcie przysięgi oraz zakładania obrączek stójcie bokiem do ołtarza, twarzami zwróceni w swoją stronę. Najważniejsze to spojrzenie – patrzcie na siebie, przysięgę składacie sobie a nie księdzu. Zdarza się, że zadrży Wam głos, popłynie łza. Weźcie głęboki oddech. Nie spieszcie się, niech ten moment trwa. Zakładanie obrączek również wykonujcie powoli, patrząc sobie w oczy. Obrączki trzymajcie dwoma palcami, tak aby nie zasłaniać ich całą dłonią. No i najważniejsze pocałunek – nie krępujcie się, postarajcie się aby był piękny, zaraz po nim spójrzcie w kierunku Waszych bliskich. Tutaj jeszcze drobna uwaga – warto abyście ten pocałunek uzgodnili z księdzem wcześniej. Często Para Młoda, gdy nie usłyszy tego uroczystego „możesz pocałować Pannę Młodą” odpuszcza sobie ten temat i wraca aby usiąść.

WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA, ŻYCZENIA I ZDJĘCIE GRUPOWE

Bardzo często Para Młoda po zakończeniu Mszy nie wie w którym momencie ma wstać i udać się w kierunku wyjścia. Słuchajcie nie musicie się spieszyć, to chwila dla Was. Jeśli chcecie wychodzić z Kościoła jako ostatni, dajcie czas gościom na opuszczenie kościoła. Możliwe, że szykują dla Was jakąś atrakcję na zewnątrz. Wychodzicie z Kościoła powoli, spokojnie, to czas na uśmiech i uchwycenie na kadrach radości i Waszego szczęścia. Na zewnątrz goście mogą Was obsypać płatkami kwiatów czy deszczem ryżu. Bądźcie na to przygotowani, to też moment aby dać sobie buziaka.

Wskazówka: Super alternatywą dla sztucznego konfetti są płatki róż. Aby uzyskać ładny efekt na zdjęciu warto przygotować kilkanaście różków z płatkami i rozdać je gościom

Czas na życzenia. Tutaj na pewno część gości nie zaproszona na salę będzie chciała Wam je złożyć. W upalny dzień dobrze abyście stanęli w miarę możliwości w cieniu. Świadkowie niech zadbają o to aby goście Was nie otoczyli z każdej strony, zwłaszcza aby była przestrzeń za Waszymi plecami, to ułatwi wykonanie kilku zdjęć.

Co ze zdjęciem grupowym. Tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza -wykonujemy zdjęcie pod Kościołem, o ile pozwolą na to warunki, ale uwaga musicie mieć tutaj pewność, że większa część gości już się nie rozeszła. Warto poprosić Księdza, aby pod koniec mszy poinformował z ambony o tym, że będzie wykonywane zdjęcie grupowe i że Para Młoda serdecznie do niego zaprasza. Jeśli decydujecie się na takie zdjęcie pod Kościołem warto poinformować o tym w ankiecie. Na pewno znajdę idealne miejsce żeby takie zdjęcie dla was wykonać. Drugą opcją jest zdjęcie grupowe na miejscu przyjęcia weselnego.

W okresie ślubów jesiennych, gdy szybciej zachodzi słońce zdjęcie to wykonuje od razu po przyjeździe na salę weselną, jeszcze przed oficjalnym powitaniem. W przypadku ślubów w lecie,zdjęcie grupowe realizuje na chwilę przed zachodem słońca, po pierwszym tańcu i pierwszym secie muzycznym.

Kierując się na salę weselną dajcie szanse gościom oraz mi na spokojny dojazd i przygotowanie się na Wasze powitanie. Ja w tym czasie zrobię zdjęcia udekorowanej Sali. Ważne jest abyście po przyjeździe na sale nie wysiadali od razu z auta. Poczekajcie aż zobaczycie mnie i jeśli będą obecni kamerzyści to również na nich.

ŚLUB CYWILNY W PLENERZE

Śluby plenerowe są dla wielu par synonimem wymarzonej ceremonii ślubnej. Jeszcze kilka lat temu nie było możliwości organizacji ślubu pod gołym niebem. Śluby w plenerze mają w sobie większy luz, który często udziela się Parze Młodej. Okazuje się, że w trakcie ceremonii możecie powiedzieć kilka słów od siebie, poza standardowa formułką. Oczywiście ślub w plenerze może odbyć się także bez urzędnika, wtedy mamy do czynienia ze ślubem humanistycznym, albo ślubem wyznaniowym. Jednak najpopularniejsze są śluby plenerowe cywilne, poniżej kilka rad jak zorganizować taki ślub.

Obecnie USC za ślub w plenerze życzy sobie około 1000 zł. W tej cenie mamy wliczone opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP, opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację, koszty dojazdu na miejsce uroczystości. Organizując ceremonię cywilną warto zadbać o miejsce. Wybierając ślub cywilny pod chmurką należy także pamiętać, że w myśl przepisów prawa teren ten powinien być godny. Co znaczy w praktyce godne miejsce zaślubin? Przede wszystkim takie, w którym spokojnie można przeprowadzić ceremonię. Czy wybrane przez Was miejsce jest właśnie takie? Warto urzędnikom przedstawić zdjęcia wybranej lokalizacji i dowiedzieć się, czy tak jest.

Godzina ślubu plenerowego powinna być dobrana do pory roku, uwzględniając porę, w której światło nie będzie za ostre, by nie oślepiać pary młodej czy gości. Z punktu widzenia fotografa – miękkie światło nie będzie tworzyć cieni na twarzach, co dzieje się przy ostrym świetle. Dodatkowo mrużąc oczy, oślepiane przez ostre słońce, nikt nie wygląda korzystnie. Dlatego warto pomyśleć zarówno o dobrej godzinie ślubu, jak i o odpowiednim miejscu ceremonii. Najodpowiedniejszą porą będą 3-4h przed zachodem słońca. Pamiętajcie również o alternatywie w razie niepogody. Ustalcie wcześniej miejsce, w którym ma się odbyć ślub, co zrobicie w przypadku deszczu, ulewy.