Stworzenie poradnika dla par młodych rodziło się w mojej głowie od dłuższego czasu. Jest to zbiór moich przemyśleń na temat tego co najistotniejsze w dniu ślubu z punktu widzenia Fotografa. Mam za sobą kilkadziesiąt ślubów, sesji narzeczeńskich, plenerów ślubnych. Wszystkie informacje, które tutaj znajdziecie pomogą mi w pracy, a co za tym idzie również Wy będziecie w stu procentach zadowoleni z efektów mojej pracy. Pamiętajcie jednak, że w tym dniu najważniejsi jesteście Wy i Wasze emocje nie żałujcie czasu na chwile szaleństwa, czułości, uśmiechu i powagi.
Swoją pracę zaczynam na około 2-3 godziny przed ceremonią ślubną. Zawsze jestem na tyle wcześniej, aby móc chwilę z Wami porozmawiać lub z Waszymi rodzinami. Zobaczyć miejsce przygotowań, rozkład światła w pomieszczeniu. Proszę Was również o przygotowanie i pozostawienie w jednym miejscu detali tzn. biżuterii, ulubionych perfum, spinek od mankietów, wszystkich atrybutów które są wam bliskie w tym dniu. Panny Młode – pamiętajcie o swoich pierścionkach zaręczynowych. Odpowiednio wcześniej warto przygotować sobie plan dnia z orientacyjnymi godzinami poszczególnych etapów np. godzinę makijażu Panny Młodej, przyjazd do kościoła.
MAKIJAŻ I FRYZURA – BEZ TEGO ANI RUSZ!
W mojej pracy najczęściej spotykam się z makijażami i fryzurami wykonywanymi w domu/pokoju hotelowym. Jeśli Wasza makijażystka i fryzjerka oferuje taką usługę warto z niej skorzystać. Oszczędzi to sporo nerwów, biegania, pokonywania dodatkowych kilometrów i czasu. Pamiętajcie – cieszcie się tym dniem. Uwagi co do makijażu ślubnego – nie jestem specjalistką, ale wiem jak on prezentuje się na zdjęciach. Zadbajcie o podkreślone oko, makijaż musi być mocniejszy – w końcu ma dotrwać do białego rana. Ale pamiętajcie wszystko z umiarem. Koniecznie umówcie się na makijaż i fryzurę próbną. Będziecie miały pewność, że w dniu ślubu wszystko będzie wyglądało najpiękniej. A co z Panem Młodym? Jeśli jego skóra nadmiernie się świeci poproście Waszą makijażystkę o nałożenie delikatnej warstwy pudru.
MIEJSCE PRZYGOTOWAŃ
Najczęściej przygotowania odbywają się w Waszych domach, wspólnie lub osobno. W przypadku gdy Pan Młody ubiera się w innym miejscu jestem w stanie dojechać do niego na przygotowania (max. 5 km od domy Panny Młodej). Pamiętajcie tylko, że w trakcie cieplejszych dni przygotowania Pana Młodego będą musiały się zacząć wcześniej, co powoduje dodatkowe godziny spędzone w koszuli i marynarce. Najlepszą opcją jest wybór miejsca, gdzie przygotowujecie się obydwoje tylko w innym pomieszczeniu. Możemy wtedy na spokojnie uwieczniać przygotowania bez dodatkowego stresu, a co najważniejsze mamy wtedy spójniejszy materiał. Jeśli macie możliwość zorganizowania przygotowań w miejscu wesela to skorzystajcie z tego. Nie tracimy wtedy czasu na dojazdy, mamy więcej spokoju a ja jako Wasz fotograf mogę uwiecznić Wasze ostatnie poprawki w układaniu kwiatów i winietek na sali, luźne rozmowy z najbliższymi. Naprawdę wiele się wtedy dzieje.
Podczas przygotowań ślubnych łatwo o bałagan. Zadbajcie o porządek w pokoju. Nie mówię tutaj o szalonych porządkach, ale pozbieraniu wszystkich niepotrzebnych rzeczy – butelki od napojów, ładowarki, piloty od TV na pewno nic z tych rzeczy nie przyda nam się w realizacji reportażu. Oczywiście nie chcę tutaj narzucać Wam scenerii niczym z filmów Hollywood, bo najważniejsza jest naturalność, ale taka przestrzeń w której chcemy przebywać w momencie przygotowań jest naprawdę ważna.
Dzień wcześniej połóżcie się wcześniej spać, zrelaksujcie się w ulubiony przez Was sposób, aby na drugi dzień wstać wypoczęci. Koniecznie zjedzcie śniadanie! Sprawdźcie na planie dnia w jakich godzinach macie fryzurę, makijaż, o której trzeba odebrać bukiet, kwiaty na stół, butonierki.
Wskazówka: przy tworzeniu fryzury i makijażu polecam założenie spersonalizowanego szlafroka, włączenie ulubionej muzyki..
Przygotowania Panny Młodej zacznijcie od fryzury, dopiero później makijaż. Ważne aby osoby, które pomagają Wam w przygotowaniach (mama, świadkowa) były pomalowane i uszykowane jako pierwsze. Zdjęcia w trakcie robienia makijażu – tutaj pojawiam się dopiero, gdy zbliżacie się do efektu końcowego (malowanie ust, mgiełka), po prostu początki tworzenia makijażu nie są fotogeniczne, a ja ten czas wykorzystuje np. na fotografowanie detali.
Często Panny Młode nie chcą być fotografowane w bieliźnie – jeśli też tego nie chcecie napiszcie śmiało. Wtedy pojawiam się w momencie, gdy masz już ubraną suknię, a mama lub świadkowa robią ostatnie poprawki. W dniu ślubu pojawiają się pytania odnośnie podwiązki – statystycznie najczęściej zakładana jest na prawej nodze, ale załóżcie ją tak jak będzie Wam wygodniej. Starajcie się aby w ubieraniu uczestniczyło jak najmniej osób, pozwoli to uniknąć nieładu i stresu. Suknia założona, biżuteria jest – czas na zdjęcia. Tutaj stawiam na naturalność, ale spokojnie możesz na mnie liczyć, powiem jak się ustawić, gdzie spojrzeć.
A co z Panem Młodym? Idealny moment na rozpoczęcie ubierania to ten, gdy Panna Młoda jest ubrana i robię jej zdjęcia portretowe. Pan Młody może wtedy rozpocząć ubieranie bielizny. Najczęściej Panów Młodych fotografuje w momencie, gdy mają założone spodnie, a dokumentacja w postaci zdjęć rozpoczyna się od momentu zakładania koszuli, spinek do mankietów, muchy, butów. Warto, aby w tym czasie Wam również towarzyszył świadek czy ojciec. Gdy już będziesz gotowy czas na kilka zdjęć. To ślubne must have!
Wskazówka: Nie zawsze musicie patrzeć prosto w obiektyw. Spróbujcie zapomnieć, że jest z Wami fotograf. Nie chcę żebyście pozowali w trakcie reportażu, ale ważna jest postawa ( nie garbcie się, nie żujcie gumy w trakcie). Pamiętajcie: przeżywajcie ten dzień na swój sposób.
Błogosławieństwo.
Warto wcześniej porozmawiać z rodzicami i omówić z nimi kwestie tego, jak ma wyglądać ta chwila. Do błogosławieństwa należy uklęknąć w miejscu wyznaczonym przeze mnie lub kamerzystę. Zawsze wybierzemy takie miejsce, aby ilość światła wpadająca do pomieszczenia była odpowiednia. Ważne aby każdy z rodziców i zaproszonych gości był widoczny.
Możecie również skorzystać z opcji plenerowej, jeśli dysponujecie ogrodem. Starajcie się na błogosławieństwo poprosić tylko rodziców i najbliższe Wam osoby (np.dziadkowie).
Pisząc o błogosławieństwo wspomnę też o podziękowaniach dla rodziców. Jeśli nie chcecie wręczać upominków w trakcie trwania wesela to moment po błogosławieństwie jest idealną chwilą. Możecie powiedzieć kilka ciepłych słów w stronę rodziców, wręczyć im upominek.